У Томину недјељу, Владика Димитрије освештао је Храм Светог Стефана Деспота и Преподобне Евгеније и началствовао Светом Архијерејском Литургијом у новоосвећеном храму који се налази у мјесту Ортијеш, надомак Мостара. Преосвећеном Владици саслуживало је свештенство Епархије Захумск–херцеговачке. У ортијешки храм положене су мошти Јасеновачких Мученика.

Бесједећи након Јеванђеља, Владика Димитрије нагласио је да Бог долази на земљу да пресазда човјека, да га учини потпуно новим, да људи заличе на Њега — као прави синови и кћери Божије. Због мира, у Христовим ријечима ”Мир вам”, Господ долази на земљу — да помири људе своје са собом и да их међусобно помири. Да би човјек имао мир, он мора примити Духа Мира, Духа Светога, Духа Чистоте, Милости, Заједништва. Владика је појаснио како је новоосвећени храм слика заједнице Божије, ријеч ”црква” означава заједницу живих људи, заједницу хришћана. Господ је дошао да људе учини живим личностима, бићима која се боре против сваког зла у срцу, како се зло не би дотакло суштине бића, што је циљ хришћанског живота. Хришћани граде храм, како би се хришћанским начином живота освећивали у храму Божијем — освећујући се и просвећујући се, мирећи се са Богом и једни са другима. Труд о срцу треба да превазиђе труд градње, човјек треба да очисти и освети своје срце, вјерујући да Бог по милости својој од зрна горушичног ствара дрво на које птице могу да слијећу.

Обраћајући се сабраним вјерницима по отпусту, Владика Димитрије пожелио је да благослов Божији сиђе на њих, њихове ближње и на све оне чијим рукама је изграђен новоосвећени храм. Захвалницу Српске Православне Епископије Захумско–херцеговачке и приморске, Владика Димитрије уручио је господину Бошку Ковачевићу и Одбору за изградњу Цркве Светог Стефана Деспота и Преподобне Евгеније. Сабрање је настављено за празничном трпезом, гдје су уручене захвалнице многим приложницима.

Фото: Владо Ружић