У недјељу Православља у храму Рођења Пресвете Богородице (Стара црква) у Мостару Свету Литургију служио је јереј Бранимир Боровчанин уз саслужење јереја Душка Којића и вјерног народа.

У бесједи јереј Бранимир Боровчанин истакао је да је „ова недјеља за православне хришћане посебно значајна јер се тада сјећамо Светих отаца Седмог васељенског сабора одржаног 787. године у Никеји када је побијеђена јерес иконоборства и одбрањено учење о поштовању икона. Такође, сјећамо се и догађаја из 843. године који је потврдио одлуке Седмог васељенског сабора и када је донијет Синодикон православља о поштовању светих икона. Од тога дана до данас ми имамо иконе и сав украс у храмовима и кућама као помоћ уз пост и молитву да се што лакше изборимо са свим овоземаљским стварима и да уђемо у Царство Божије. Ова прва битка траје до празника над празницима, Васкрсења Сина Божијег када се надамо да ћемо сви заједно ући у радост нашег Господара и примити плату за наш труд и рад.“

Након Свете тајне причешћа празнична радост настављена је у нашој гостопримници.

Фото: Марко Вучинић