На Задушнице, Владика Димитрије началствовао је Светом архијерејском Литургијом у требињском Саборном храму. Преосвећеном Владици саслуживало је свештенство Епархије захумско-херцеговачке.

Бесједећи по Јеванђељу, Владика Димитрије појаснио је да Црква Божија има силу и моћ да се моли за живе и мртве, за зле и добре, за оне у свјетлости и оне у тами. Данашња субота Великих задушница у Цркви је посвећена молитви за ближње и молитви за покојне, јер је Христос, Свеиспуњавајући, дотакао и ад, и земљу, и небеса, подаривши Цркви силу молитве. Припремајући се за Васкрс, Црква на пут према Васкрсу не полази без упокојених, који су пред Богом живи, већ их приноси у молитви, како би Бог и њима и вјерницима који се моле отпустио гријехе, препознајући их све заједно као своје ученике, по љубави коју имају међу собом.

По Отпусту, Владика Димитрије пожелио је да Бог упокојенима подари свијетло насеље, милост, благодат и љубав како би се настанили у наручју Авраамову. Говорећи о јеванђељској причи о страшном суду, Владика је појаснио како по смрти човјеку остаје милост, да се ближњи и Црква Божија могу молити за њега.

Фото: Владо Ружић