Централна прослава празника Светих новомученика Јасеновачких одржала се у суботу, 02. септембра 2023. године у манастиру Светог Јована Крститеља у Јасеновцу.

Светом архијерејском Литургијом началствовао је Његово Високопреосвештенство Митрополит будимпештански и мађарски г. Иларион, уз саслужење Његовог Високопреосвештенства Митрополита кумановско-осоговског г. Григорија, Преосвећене господе Епископа: пакрачко-славонског Јована, бихаћко-петровачког Сергија, буеносајреског и јужно-централноамеричког и администратора Митрополије загребачко-љубљанске Кирила, далматинског Никодима, ваљевског Исихија, будимљанско-никшићког Методија и захумског-херцеговачког Димитрија, штутгартског Јова, свештенства и свештеномонаштва, у молитвеном присуству верног народа.

Присутнима се беседом обратио Његово Преосвештенство Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички и администратор Митрополије загребачко-љубљанске г. Кирило.

Светој Литургији молитвено су присуствовали и амбасадорка Републике Србије у Републици Хрватској Јелена Милић, Њ.К.В. Принц Филип Карађорђевић, председник Српског народног вијећа Милорад Пуповац, представници Канцеларије за дијаспору Републике Србије, Стефан Моровић и Мирољуб Несторовић, министар финансија у Влади Црне Горе Александар Дамјановић, министар правде у Влади Црне Горе Марко Ковач, као и остали представници политичког и културног живота.

После свете Литургије, на хумки код споменика Камени цвет у Спомен-подручју Јасеновац освештани су славски дарови, а затим је освештана и Српска школа у којој је смештен истраживачки центар и библиотека везана за Други светски рат.

Извор: ТВ Храм