На Велики четвртак, Владика Димитрије началствовао је Светом Архијерејском Литургијом у Саборном храму у Требињу, а саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије Захумско–херцеговачке.

Након Јеванђеља, благословом Владике Димитрија, бесједио је отац Немања, поучивши да Црква данас слави добровољни ход Христов ка Страдању и прихватање воље Божије, као и установљење Тајне Вечере и прање ногу које је Господ извршио ученицима својим. Заједничко у овим догађајима је смирење, потврђено у ријечима ”Од Оца изиђох и ка Оцу идем”. Ово служи човјеку као позив на смирење и као поука да смирење долази од Бога и води ка Богу. Отац Немања је појаснио да уздржавање од свега тјелесног смирава човјека, а молитва води ка заједници са Богом.

По Отпусту, сабраним вјерницима обратио се Владика Димитрије, најприје подсјетивши на догађаје у Сионској горњици и појаснивши затим да Дух Свети — Животворни, Свеосвећујући, Дух благодати, милости и свјетлости — омогућава човјеку да се причешћује Спаситељем и да учествује у догађајима који су били и који ће се тек десити. Говорећи о смирењу Господа Исуса Христа и Јудином издајству, Владика је нагласио да је — по ријечима апостола Павла — среброљубље коријен свакога зла. Када човјек своју душу и савјест толико унизи да паре постану важније од поштења, ближњих и Бога — он полаже оружје, престаје да се бори против подвала ђавола и постаје подложан сваком злом дјелу. Среброљубље је коријен свакога зла, јер, човјек полажући оружје, своје наде полаже на новац и силе овога свијета.

Фотографије: Владо Ружић