Subscribe Now
Trending News
Категорије

Епископ Захумско-херцеговачки и приморски Г. Димитрије, свјетовно име Саво, рођен je 12. новембра 1976. године у Цетињу. Дјетињство је провео на Светом Стефану, општина Будва,  гдје живи његова породица. Основну и средњу школу је завршио у Будви, а војни рок служио је у Сомбору и Ужицу 1995/1996. године.

У манастир Тврдош долази 2002. године, а 2003. године је замонашен добивши име Димитрије, по Светом великомученику Димитрију. У чин јерођакона рукоположен је 2004. године на Божанственој Литургији у храму Рођења Светог Јована Крститеља и Претече Господњег, на Оровцу-Требиње. У чин јеромонаха рукоположен је 2005. године, на Празник Богојављења, у храму Светог Преображења Господњег у Требињу. Дипломирао је на Богословском факултету „Светог Василија Острошког и Тврдошког“ у Фочи, 2012. године. Као тврдошки јеромонах именован је за настојатеља манастира Дужи 2015. године.

Свети Архијерејски Сабор, на својој сједници од 9. маја 2018. године изабрао је јеромонаха Димитрија (Рађеновића), настојатеља манастира Дужи, за Епископа Епархије Захумско-херцеговачке и приморске. На приједлог Епископа ЗХиП Григорија, а Одлуком Светог Архијерејског Синода, одликован је чином архимандрита, 21. маја 2018. године.

На владичанском трону Херцеговачке епархије епископа Димитрија је устоличио Патријарх српски Иринеј,  дана 23. септембра 2018. године.