Данас, први дан послије Свете Педесетнице, Владика Димитрије началствовало је Светом Архијерејском Литургијом у Мркоњићима, метоху манастира Петропавлово. Преосвећеном Владици саслуживали су свештеници Данило Боро, Милош Мандић и ђакон Владимир Вукановић. Пијевницу је водило сестринство манастира.

По Отпусту, Владика Димитрије нагласио је да Свети Дух посредује вјери људи. Долазак Светог Духа на апостоле и ученике, и све свете, најављен је у Светом Писму — чудесни и предивни Свети Дух Божији — Дух радости, мира, љубави и страха Божијега, Дух који себе скрива и не јавља себе увијек. Када се у човјековом срцу пробуди љубав према Христу Господу — према Спаситељу — тада Дух Свети дјела у њему. Подсјећајући на ријечи Светог апостола Павла — да нико не може назвати Господа Господом, осим Духом Светим — Владика је појаснио да Црква у први дан послије Свете Педесетнице прославља само треће лице Свете Тројице, ипостас Божију, Светога Духа који је једне силе, једног Божанства, једне нарави са Оцем и Сином.

Фото: Владо Ружић