У другу недjељу Васкршњег поста служена је Света Литургија у храму Рођења Пресвете Богородице у Мостару. Светом Литургијом началствовао је протојереј-ставрофор Остоја Кнежевић из Митрополије црногорско- приморске, уз саслужење мостарских свештеника. Отац Остоја је са групом вјерника из Црне Горе дошао на поклоњење светињама у долини Неретве.

Након прочитаног јеванђеља бесједио је отац Остоја који је вјерне поучио о томе да су се кроз историјски ток у цркви пројављивали духоносни оци који су у разним историјским временима преносили истине вјере. Један од таквих отаца цркве био је и Свети Григорије Палама, епископ солунски, коме је посвећена ова недеља. Свети Григорије је у 14. вијеку био бранилац и поборник умне молитве. Отац Остоја нагласио је да се кроз лик Григорија Паламе потврђује да нас умна молитва приводи Богу и заједништву са њим, али и да нас смирује у временима искушења и недаћа. На крају Литургије старјешина мостарске цркве, јереј Душко Којић, заблагодарио је вјерницима из Црне Горе који су са својим свештеником дошли и учествовали у заједничком литургијском слављу. Отац Душко нагласио је да се љубав народа Црне Горе и Мостара увијек међусобно показивала, нарочито када је у децембру мјесецу 2022. године Саборни храм нападнут, први прилог који је стигао за помоћ мостарској заједници био је од митрополита Јоаникија и вјерника из Црне Горе.

Текст: Милош Јањић
Фото: Марко Вучинић