На празник Светог великомученика Георгија, Владика Димитрије началствовао је Светом архијерејском Литургијом у Гомиљанима, селу надомак Требиња, гдје се налази храм посвећен Светом Георгију. Преосвећеном Владици саслуживали су свештеници Борис Бандука, Милан Стањевић и ђакон Крсто Авдаловић.

Бесједећи по Отпусту, Владика Димитрије честитао je славу свечарима поучавајући сабране вјернике да се Христос излива на срце сваког правдољубивог човјека, једнако као прољећно сунце на природу. Говорећи о Светом Георгију, Владика је појаснио да је црква од самог почетка са посебном љубављу, радошћу и поштовањем прослављала свете мученике Христове. По ријечима отаца Христос је првомученик, а мученици су поновили „љубав од које нема веће“, по благодати Божијој поистовјетивши се са Сином Божијим. Владика је нагласио да се дивни великомученик моли за цркву Божију од првих вјекова хришћанства, благосиљајући животе оних који живе хришћанским животом.

Осврнувши се на страшне догађаје протеклих дана, Владика је истакао да су достојне исказивања једино ријечи Господње о свјетлости, јер човјек ходи у свјетлости, док има мир и свјетлост. Људи имају велики благослов у могућности доласка у цркву и слушања Јеванђеља, и прилици да се сваки дан труде да буду бољи, да сваки дан мало више воле Бога и друге, јер могу доћи тешка времена. Потребно је чувати срце, душу и ум, чистећи га за времена да се не би нешто страшно десило, као што се дешава. Гријех је једина смрт и једино страшно у свијету. Кад је човјек чист пред Богом, када има љубав у срцу ништа му не може наудити. Ништа што је од љубави не пропада пред лицем Божијим, и у човјековом животу све што је дјело љубави остаје у вијекове вјекова. То је оно што ће проћи кроз пламен вјечног суда и остати чисто као злато, такви су били свети мученици, само их је мука и страдање очистило и они сијају још свјетлије.

Људи су позвани да се чувају, моле, воле једни друге и Бога, трудећи се да стичу свјетлост у срца, ако има неки мрак да га што прије очисте, да праштају, да заборављају увреде, да се не озлојеђују, да им зло које их окружује не послужи као храна за њихову злобу, препуштајући то Богу. Божији је суд и Божија је милост, он свакога стрпљиво чека да се покаје и поправи. Владика је пожелио да благослов Божији дође на све сабране и на све слављенике, да љубав и милост Божија буду са дјецом која су пострадала, да Господ Бог подари љубави, милости и мира на утјеху њиховим родитељима и ближњима.

Отац Борис се захвалио Владици на посјети, честитао данашњим свечарима и подсјетио све присутне на догађаје везане за настанак и обнову храма.

Фото: Владо Ружић