Данас, на Благовијести, у Манастиру Житомислић дочекани су Епископи: Захумско-херцеговачки Димитрије и Јегарски Нектарије, викар Патријарха српског. Благословом Владике Димитрија, Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Владика Нектарије, уз саслужење игумана Данила и бројног свештенства и свештеномонаштва.

Бесједећи послије Јеванђеља, Владика Нектарије појаснио је како је данашњи празник велики и свети догађај за свакога човјека и за сву твар, јер је кроз Пресвету Богородицу овај свијет нашао спасење. Владика је нагласио да је Богородицин одговор на вијест о зачећу архетип хришћанског живота.

Након Отпуста, Владика Нектарије честитао је славу игуману Данилу и манастирском братству, преносећи поздраве Његове Светости Патријарха српскога Господина Порфирија. Обраћајући се братству и сабраним вјерницима, Владика Димитрије се најприје захвалио Владици Нектарију на посјети, пожељевши да Бог подари да се сваке године и сваког празника вјерни молитвено окупљају у манастиру на Литургији, како би отворили срца своја за благодат Божију и како би се воља Божија показала дејствена у срцима сабраних. „Воља Божија је и благослов, и благодат, и свјетлост, и љубав, и милост и смисао живота, али је такође и крст, и подвиг и честит живот“, нагласио је Владика.

Послије Литургије, у Музеју манастира Житомислић одржана је промоција Годишњака и изложба фотографија „Живи Житомислић”, житомислићког монаха Гаврила. Овим поводом, присутне је поздравио игуман Данило, а затим се обратила Ирина Колак Мандић, упраник Музеја, као и Милош Ненезић, савјетник у Секретаријату за културу, спорт, младе и социјално старање Општине Никшић.

У наставку дана, боравећи у долини Неретве одакле су његови преци кренули пут Невесиња, Гацка и Сарајева, Епископ Нектарије је, у друштву Епископа Димитрија, обишао мостарски Саборни храм, гдје је Преосвећену господу Епископе дочекао старјешина храма, јереј Душко Којић.

Фотографије: Владо Ружић