Данас, у Четвртак Велике недеље, Преосвећени Владика Димитрије служио је Свету Литургију у Храму Преображења Господњег у Требињу.

Говорећи о догађају Установљења Свете Литургије Владика је нагласио да се тајност догађаја не односи на скривеност, већ на тајанственост и величанственост чуда које се одиграло, а које је исказано у сили ријечи Божијих, дејствених до данас: ”Узмите и једите …”. Тим ријечима, којима је Господ причестио своје ученике, дарови се преображавају у Тијело и Крв Христову, силом тих ријечи се вјерни и данас причешћују.

Тумачећи јеванђељске перикопе Владика Димитрије напоменуо је да управо ова читања служе као поука о човјеку као бићу слободне воље, које може да употријеби или злоупотријеби Божије дарове. У тренутку када се блудница каје и присједињава Спасењу, Јуда одлази да изда Христа. Јуда, будући пријатељ Христов и свједок многих чуда није приморан да Га заволи, док је блудници довољан један сусрет да изабере Спасење. Владика је нагласио да човјек не би био икона Божија и не би се могао присјединити истинској љубави Божијој уколико не би био слободна личност.