У другу Недјељу по Духовима, Владика Димитрије началствовао је Светом Архијерејском Литургијом у храму Светог Лазара на Берковићима. Преосвећеном Владици саслуживало је свештенство Епрахије Захумско – херцеговачке и приморске.

Бесједећи по Јеванђељу Владика Димитрије говорио је о јеванђељском позиву на проповјед појаснивши да је Царство Небеско љубав изливена кроз Спаситеља, а која се манифестовала у дан када су апостоли били сабрани у горњици на Сиону и примили благодат Светог Духа. Царство није само нешто што човјека чека у будућем животу, оно се тиче и садашњег живота, треба да осмисли, да да вриједност, да надахне садашњи живот и да га испуни вјером, надом и љубављу. Човјек већ у овом животу има предукус Царства, а предукус је хришћанство, хришћански живот, Света Литургија, а икона је заједница, сабрање на које су се вјерни сабрали. О другом доласку човјека очекује једнако сабрање, небeска Литургија, на којем ће се видјети и гријеси човјекови и милост Божија. Свијест о другом доласку подстиче човјека да се труди, да чисти своје срце, како би у очишћено срце примио милост, благодат и љубав. Говорећи о празнику Владика је појаснио да црква данас прославља све свете просијавше у роду српском. Заједничко свим светитељима је одазивање на апостолски позив “Хајде те за мном”. Човјек, који прими позив у срцу одриче се себе, полаже наду у Господа а не у своје моћи, како би сила Божија дјеловала кроз човјека. Таквим животом живјели су апостоли и сви свети, а међу њима и Свети кнез Лазар који то свједочи ријечима “Прече ми је Царство Небеско него земаљско царство”.

По Отпусту Владика Димитрије пожелио је да благослов Божији сиђе на све Дабране и њихове ближње. Честитавши славу прије самог празника, Владика је сабране вјернике обавијестио да ће на сам празник служити у Трновом долу, гдје је војвода Влатко Вуковић причестио војску пред Косовски бој.

Фото: Владо Ружић