У Владичанском двору у Мостару одржана је традиционална Светосавска академија. У Светосасвкој академији учествовали су ученици који похађају Православну вјеронауку у Мостару, ђаци Просвјетине школе, уз подршку вјероучитеља и професора школе.
 
Овогодишњу бесједу одржао је јереј Бранимир Боровчанин, парох коњички.
 
 
У име Оца и Сина и Светога Духа…
 
Поштована браћо свештеници, уважени гости, драги нам пријатељи, родитељи и дјецо, светосавци… Помаже Бог и добродошли.
 
„јер такав нам Првосвештеник требаше…“(јевр. 7:26).
 
Овим ријечима св. Ап. Павла који говори о Христу први од Срба повјерова Растко син Немање и кроз ту вјеру и угледање његово на Христа постаде први међу нама кроз вјекове.  Данас смо се окупили и ми овде, као и мноштво Срба широм свијета ових дана, да прославимо име и д‌јело нашег првог архиепископа, учитеља и просветитеља – Светог Саве. Његово име није само свјетионик српског православља, већ и симбол вјере, културе и образовања за све нас, посебно овд‌је у нашој Херцеговини.
 
Свети Сава, рођен као Растко Немањић, није био само оснивач Српске православне цркве и први архиепископ, већ и творац националног идентитета. Он је својом мудрошћу и визијом обликовао духовни и просвјетни пут српског народа, оставивши нам завјет да се трајно боримо за знање, слободу и заједништво.Херцеговина, као срце нашег народа, увијек је била мјесто, а и расадник гд‌је се његује дух Светосавља. Мостар, са својом богатом историјом, поносно стоји као свједочанство духовне снаге наших предака. Овд‌је су, кроз вијекове, изграђене цркве, манастири и школе – сви вођени свјетлом које нам је Свети Сава оставио. Кроз своје путовање у Светој Гори и широм православног свијета, Свети Сава је прикупљао знање и преносио га свом народу. Он је основао прве школе, а његове законске и духовне норме биле су темељи српског друштва. Учинио је вјеру приступачном свима, преводећи богослужбене књиге и стварајући први корак ка националном духовном уједињењу. Херцеговина се посебно истицала у очувању његовог насљеђа. Наша земља је била и остала расадник духовности, гд‌је су цркве и школе биле чувари идентитета кроз најтежа времена. Данас, у времену изазова и промјена, ратова, елементарних непогода овакви светитељи какав је наш Свети Сава нас подсјећа на вриједности које требамо чувати: љубав према ближњима, преданост образовању и вјеру у снагу заједништва. Његов примјер нам показује да образовање није само усвајање знања, већ и изградња душе и карактера и посебно очување стеченог идентитета. „јер каква је корист човјеку ако задобије сав свијет, а души својој науди­? (Мк. 8:36)Драги пријатељи, Светосавска идеја није само прошлост – она је наша садашњост и наша будућност. На нама је да је преносимо новим генерацијама, да будемо чувари те свјетлости и да нашим д‌јелима покажемо да смо достојни насљедници Светог Саве.Зато вечерас, док се присјећамо његовог лика и д‌јела, нека свака наша мисао буде посвећена љубави, вјери и знању. Јер Свети Сава није само симбол наше прошлости – он је наш образац за будућност.
 
Хвала на пажњи! ХРИСТОС ВАСКРСЕ!

 

Академији су присустовали мостарски свештеници, генерални конзул Републике Србије г.Васо Гујић, родитељи ученика и велики број житеља Мостара. Ученици су кроз рецитације, приче и игроказе исказали своју љубав и поштовање према личности Светога Саве, нашег оца и пастира.
 
Такође, Академија је одржана уочи 101. годишњице мостарског пјесника Алексе Шантића, па су се ученици кроз пјесме и стихове Алексе Шантића подсјетили и овог значајног великана наше историје.
 
Програм је окончан појањем Светосавске химне и отварањем ликовних радова чији је аутор Хелена Суша, ученица IV разреда.

Фото: Марко Вучинић