У Данима Светог Василија, које у постојбини овог светитеља, организују Епархија захумско-херцеговачка и приморска и Град Требиње, трећег програмског дана одржана је радионица за дјецу, под називом Свети Василије Острошки – дијете завалско и тврдошко, са циљем да ова манифестација, поред Требиња и Мркоњића, обухвати и остала важна мјеста из живота Светог Василија Острошког на подручју Херцеговине, а да стријемљења овог завалског дјетета и тврдошког монаха буду приближена дјеци херцеговачкој.
Уз нарочит благослов Епископа Димитрија, подршку овој идеји посебно је дало Одјељење за културу Града Требиња; са задовољством и дјелатном љубављу прихватили су је игумани Манастира Тврдош и Завала, архимандрити Сава и Василије, са својим братствима, а уз помоћ и сарадњу сестринства Манастира Светог Василија у Мркоњићима, са својом игуманијом Павлом, за њено спровођење заслужни су требињске вјероучитељице Мирјана Зиројевић, Бранка Јанковић, Лидија Буха, Наташа Ђурић, предвођене нарочитим трудом и залагањем координаторке за вјеронауку наше Епископије, Миљом Тупањанин. Као учесници у радионици, дјеца узраста од седам до дванаест година подијељена у двије групе, по Празнику Светог Василија Чудотворца, закриљени молитвама новопројављене праведне његове мајке Анастасије, боравили су у Манстиру Завали и Манастиру Тврдошу, гдје су саслуживали и учествовали у богослужењу, едукацији и дружењу.
Група коју су чинила претежно старија дјеца, узраста од девет до дванаест година, аутобусом се запутила у манастир Завалу, гдје су се најприје причестили на Литургији служеној у католикону овог манастира, наког чега су их служитељи ове светиње, јеромонах Марко и јерођакон Стефан, угостили и послужили у својој гостропримници. Услиједио је разговор о животу и стријемљењима некадашњег завалског ђака Стојана, потоњег епископа и светитеља Василија, који је водила вјероучитељица Миља Тупањанин, те својеврсна визуализација његовог доласка из Мркоњића у Завалу, кроз бојење нацрта фреске, која приказује тај догађај, а затим и аудитивно упознавање са доприносом овог светитеља монаштву и Цркви уопште, кроз учење пјесме о Светом Василију, које је предводила вјероучитељица и хороначалница Бранка Јанковић.
Млађа група дјеце, коју су углавном чинила дјеца узраста од седам до девет година, боравила је у Манастиру Тврдош, гдје су дочекани и угошћени од стране тврдошког јеромонаха Порфирија и монаха Макарија. Након послужења у манастиркој трпезарији, одржана је и сама радионица, коју су предводиле вјероучитељице: Мирјана Зиројевић, Наташа Ђурић и Лидија Буха, а у склопу које су се ученици упознали са историјом овог мјеста монашења Стојана Јовановића, приликом којег је добио име Василије, али и са самим његовим животом, уз бојење нацрта фреске, која приказује светитељев долазак у Тврдош. Приликом посјете главној манастирској цркви, дјеца су отпјевала тропар Васкрсења, поклонивши се потом и на гробу блаженопочившег Епископа Атанасија, у Параклису Васкрсења Христовог на тврдошком манастирком гробљу.
Препознајући и старајући се и за духовне потребе своје и наше дјеце, нарочитим повјерењем и сарадњом, одржавање ове радионце омогућили су првенствено сами њихови родитељи, слиједећи ријечи самог нашег Господа Исуса Христа: Пустите дјецу, и не браните им да долазе к мени, јер је таквих Царство небеско. (Мт 18, 3)
Бранислав Рајковић, ђакон
Представник Епископије захумско-херцеговачке
и приморске за културу и медије
Вијести
Архива
T(р)агови
1. парохија мостарска
2. билећка парохија
2. требињска парохија
3. билећка парохија
3. парохија мостарска
3. требињска парохија
4. требињска парохија
6. требињска парохија
7. требињска парохија
ХОР СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ТВРДОШКИ И ОСТРОШКИ
берковићи
билећа
видео
видео записи
вијести
вјеронаука
гацко
дани св. василија
дубровник
епископ
епископ активности
епископ богослужења
звучни записи
манастир дужи
манастир житомислић
манастир мркоњићи
манастир петропавлов
манастир тврдош
манастир херцеговачка грачаница
мостар
музеј манастира житомислић
невесиње
објаве о вл. атанасију
о вл. атанасију
саопштења
свети вукашин
требиње
фондације
чапљина
љубиње