На празник Светих апостола Петра и Павла, Високопреосвећени Митрополит Димитрије началствовао је Светом архијерејском Литургијом у манастиру Петропавлово, гдје је данас прослављена манастирска слава. Високопреосвећеном Владици саслуживало је свештенство Епархије Захумско-Херцеговачке и Приморске и гости из више Епархија СПЦ.

Благословом Владике Димитрија, на јеванђељску тему бесједио је свештеник Борислав Петрић.

Послије Причешћа свечана празнична литија кренула је од цркве Светог Петра, манастирским имањем, до цркве Светог Павла, гдје је извршено освећење славског колача и жита, а претходно је на гробљу одслужен помен упокојеним.

По Отпусту Владика Димитрије честитао је славу игуманији Петропавловог манастира мати Павли, рекавши да сви сабрани заједно учествују у великој Тајни која је Црква Божија – живи Христос међу њима. Говорећи о Светим апостолима, Владика је поменуо како су апостоли свуда стизали свједочећи Јеванђеље, не одричући се притом крста који су носили. Тако су и људи позвани да, по својој мјери, носе свој крст. Крст човјеков су дарови које је добио, околности у којима се налази и живот међу људима који га окружују.

Уочи празника Владика Димитрије предстојао је вечерњим богослужењем са петохљебницом и празничним јутрењем, а нарочит украс богослужењу подарили су појци, међу којима сестринство манастира, гости из Херцеговине и из многи далеких крајева, гдје живе православни хришћани.

Манастирско сестринство са игуманијом поред свих других исказа гостопримства, нарочиту љубав гостима указало је веома украшеном трпезом, уочи и на сам дан празника.

Фото: Владо Ружић